sobota, 5 września 2009

GOTOWANIE BRZECZKI


Czesc.

Mozecie zadac pytanie:

A ile wlasciwie tego plynu nalezy uzbierac?

Ja postepuje tak:

jezeli w instrukcji mam napisane, ze jest ona przeznaczona np. na 20 litrow, i mam powiedzmy okolo 4kg ziarna. Kazdy 1kg zalewam 2l wody. W ten sposob, na samym poczatku mam juz 8 litrow wody. Kiedy robie sparging uzupelniam o kolejne 16 litrow wody aby na samym koncu miec te 20 litrow. Ale to nie koniec. Dodaje kilka litrow ekstra, poniewaz podczas gotowanie zawsze ubedzie kilka procent. Poniewarz brzeczka musi wrzec caly czas przez 90 min ( w zaleznosci od receptury) napewno ubedzie okolo 3 moze 4 litrow.

W tej czesci napisze co nalezy dalej robic z brzeczka.

Kiedy juz zbierzemy caly slodki plyn przelewamy go do duzego garka aby moc go gotowac. W zaleznosci od receptury mozemy gotowac od 60 do 90 minut. Ok, gotujemy nasza brzeczke. Kiedy zacznie wrzec, w tym momencie dodajemy chmiel. Wedlug instrukcji jest to zaznaczone w sposob np: na 90min gotowania taki lub inny chmiel. Tak wiec wrzucamy chmiel i uwazamy aby piana nie wyleciala poza gar. Najlepiej aby gar byl troche wyzszy od poziomu brzeczki o kilka centrymetrow. Czekamy do kolejngo momentu wrzucenia chmielu. W recepturze jest powiedzmy:

na 15min. taki chmiel, znaczy to, ze na 15min przed koncem gotowania dajemy kolejna porcje chmielu. A dlaczego nie wszystko od razu?

Ano dlatego, ze chmiel ma rozny czas rozpuszczania alfa kwasow. Pierwsza porcja jest to porcja goryczkowa. Podczas 90 min. zutylizuje sie kwas alfa (rozpusci w brzeczce), natomiast chmiel aromatyczny posiada kwasy beta, ktore nadaja aromat. A gotuje sie on 15min (w tym przpadku) aby nie dpopuscic do nadmiaru goryczki w brzeczce. Chmiel goryczkowy rowniez nadaje aromat, ale jest on wygotowywany i odparowany. Chmiel aromatyczny ma zazwyczaj slabsze wartosci kwasow alfa.

Ok, mozemy jeszcze sie natknac w recepturze aby dac chmiel post-boiling czyli po zakonczeniu gotowania.

Ok, kiedy juz uplynie czas musimy brzeczke szybko schlodzic do temp. okolo 25*C. Nie morzemy czekac kilka godzin poniewaz zwieksza sie ryzyko zakarzenia. W celu chlodzenia uzywamy chlodnicy. Musimy to zrobic szybko aby uzyskac tzw. cold breake ale o tym pozniej. Starajmy sie nie pluskac brzeczka kiedy jest ciepla. Jezeli jest juz odpowiednio schlodzona, mozemy pluskac aby ja napowietrzyc (tlen bedzie potrzebny dla drozdzy w celu mnozenia sie). Kolejna rzecza sa drozdze.

Dzielimy je na drozdze gornej fermentacji i dolnej fermentacji. Gorna fermentacja odbywa sie od okolo 17*C do 25*C */- 1*C. Idealna temp. to 21*C. Dolna fermentacja to okolo 12*C. Liczby te moga sie roznic, poniewaz mamy rozne drozdze. Wazna rzecz: temp. brzeczki nie moze bardzo sie roznic anizeli temp. miejsca w ktorym bedzie sie odbywac fermentacja. Zazwyczaj jest to do 10*C. Im temp. jest bardziej podobna tym lepiej.

Ok. Jezeli robimy piwo gornej fermentacji schladzamy brzeczke do okolo 25*C/23*C dodajemy drozdze i napowietrzmy brzeczke. Pojemnik mozemy przykryc, zalozyc rurke filtracyjna i to wszystko.

Jezeli robimy lagera, brzeczka trzeba schlodzic do okolo 10*C i wtedy dac drozdze typu lager.

Drozdze najczesciej trafiaja do nas w formie suchej. Nalezy je namoczyc w cieplej wodzie na min. 20 minut przed zadaniem (dodaniem do brzeczki). Mozemy rowniez robc startery ( o tym pozniej).

W sumie to na tyle...na razie.