wtorek, 22 września 2009

Banks Hanoson's Mild


Hej. Sorki, ze tak pozno ale bylem ostatnio troche zajety. A oto fotki i opis:

Receptura:

pale ale:3460 gr
caramalt:104 gr
crystal:423 gr
black malt:75 gr



Na poczatek zagotowac wode




Odmierzylem wszystkie skladniki




od lewej:

black malt, crystal malt, caramalt i pale ale malt. Pale ale jet 3460 gr.

no i do tego chmiel:



kiedy temperatura wody osiagnie okolo 77*C mozna zaczac zacierac. W tym celu wsypujemy cale ziarno do pojemnika, w kotrym bedziecie zacierac. W moim przypadku jest to niebieska kuchenka turystyczna z kranikiem. Do ziarna delikatnie nalewam wody o temp. okolo 77*C. W innych zrodlach mozecie znalezc informacje, ze ziarno nalezy dodawac do wody. W takim wypadku wybierasz opcje, ktora uwazasz za sluszna. Delikatnie mieszaj aby cale ziarno sie zamoczylo. Temperatura opanie do 67*C, jesli nie, dodaj albo zimnej wody, albo wrzatku. Kiedy temperatura sie zgadza, zamknij pojemnik i staraj sie utrzymac temperature przez 90 minut. Po tym czasie nastepuje tzw. sparging.





Sparging polega na: zlaniu stojacej wody i dalsze zlewanie wody z jednoczesnym uzupelnianiem wody o temp. okolo 80*C. Kiedy juz zbierzemy cala slodka wode, gotujemy ja. Chodzi o wyplukanie ziarna.




Kiedy juz zacznie wrzec i bulgotac dodajemy chmiel. W moim przypadku dodalem chmiel na samym poczatku gotowania i tylko wtedy. Brzeczka musi sie gotowac przez:
jedni uwazaja, ze jest to 60 min
a inni, ze 90 min.

Ja gotowalem przez 90 min. Kiedy juz uplynie 90 min, nalezy brzeczke w miare szybko schlodzic. W tym celu uzylem miedzanej chldonicy, zanurzylem ja w brzeczce, z jednej strony podlaczylem wezyk z zimna woda a z drugiej strony woda wyplywala do wanny. PO TYM JAK BRZECZKA JEST JUZ ZAGOTOWANA, PAMIETAJ, ZE OD TEJ PORY WSZYSTKO CO MA Z NIA KONTAKT MUSI BYC WYSTERYLIZOWANE. UZYJ SPECJALNEGO PREPARATU ALBO WRZATKU.

Kiedy temperatura brzeczki spadla do okolo 26*C (co zajelo okolo godzine), przelalem ja do pojemnika, w ktorym bede fermentowal.





Specjalnie nie uwazalem podczas przelewania i bylo duzo bulgotania w celu napowietrzenia brzeczki. Kiedy wszystko przelalem, sprawdzilem temp. i dodalem uprzednio namoczone drozdze.


W sumie to na tyle. Mniej wiecej za kazdym razem schemat wyglada tak samo.

PS. tak wyglada irish moss

niedziela, 13 września 2009

BANKS HANSON'S MILD


hej

Dzisiaj uwarzylem Banks Hanoson's Mild. Juz niedlugo wrzuce na bloga zdjecia i jakis opis.

Skladniki:


3460 gr Pale Malt
423 gr Crystal Malt
103 gr Caramalt
75 gr Black Malt

Chmiel:

Fuggle 23 gr
Golding 20 gr

Drozdze:

Jak zawsze sucha odmiana Safale



piątek, 11 września 2009

XINGU BLACK BEER


hej

tak jak obiecalem, recepturka na brazylijskie piwo z Toledo. Receptura jest przeznaczona na 18.9 l.
3.6 kg slod lager ( zamiennik to slod pilzenski)
0.34kg dextrin malt
0.23 German Vienna Malt (czyli slod ciemniejszy od pale ale ale jasniejszy od monachijskiego)
0.34kg crystal malt
0.34kg slod czekoladowy
0.57g czarny slod

Ok, wiem, ze czytajac ta recepture nie za bardzo wiezysz, ze mozna cos takiego zrobic. I masz racje. Wszystko zalezy od skladnikow, ktore na polskim rynku nie zawsze sie znajduja. Recepture mozesz potraktowac jako ciekawostke, albo nie...

sobota, 5 września 2009

GOTOWANIE BRZECZKI


Czesc.

Mozecie zadac pytanie:

A ile wlasciwie tego plynu nalezy uzbierac?

Ja postepuje tak:

jezeli w instrukcji mam napisane, ze jest ona przeznaczona np. na 20 litrow, i mam powiedzmy okolo 4kg ziarna. Kazdy 1kg zalewam 2l wody. W ten sposob, na samym poczatku mam juz 8 litrow wody. Kiedy robie sparging uzupelniam o kolejne 16 litrow wody aby na samym koncu miec te 20 litrow. Ale to nie koniec. Dodaje kilka litrow ekstra, poniewaz podczas gotowanie zawsze ubedzie kilka procent. Poniewarz brzeczka musi wrzec caly czas przez 90 min ( w zaleznosci od receptury) napewno ubedzie okolo 3 moze 4 litrow.

W tej czesci napisze co nalezy dalej robic z brzeczka.

Kiedy juz zbierzemy caly slodki plyn przelewamy go do duzego garka aby moc go gotowac. W zaleznosci od receptury mozemy gotowac od 60 do 90 minut. Ok, gotujemy nasza brzeczke. Kiedy zacznie wrzec, w tym momencie dodajemy chmiel. Wedlug instrukcji jest to zaznaczone w sposob np: na 90min gotowania taki lub inny chmiel. Tak wiec wrzucamy chmiel i uwazamy aby piana nie wyleciala poza gar. Najlepiej aby gar byl troche wyzszy od poziomu brzeczki o kilka centrymetrow. Czekamy do kolejngo momentu wrzucenia chmielu. W recepturze jest powiedzmy:

na 15min. taki chmiel, znaczy to, ze na 15min przed koncem gotowania dajemy kolejna porcje chmielu. A dlaczego nie wszystko od razu?

Ano dlatego, ze chmiel ma rozny czas rozpuszczania alfa kwasow. Pierwsza porcja jest to porcja goryczkowa. Podczas 90 min. zutylizuje sie kwas alfa (rozpusci w brzeczce), natomiast chmiel aromatyczny posiada kwasy beta, ktore nadaja aromat. A gotuje sie on 15min (w tym przpadku) aby nie dpopuscic do nadmiaru goryczki w brzeczce. Chmiel goryczkowy rowniez nadaje aromat, ale jest on wygotowywany i odparowany. Chmiel aromatyczny ma zazwyczaj slabsze wartosci kwasow alfa.

Ok, mozemy jeszcze sie natknac w recepturze aby dac chmiel post-boiling czyli po zakonczeniu gotowania.

Ok, kiedy juz uplynie czas musimy brzeczke szybko schlodzic do temp. okolo 25*C. Nie morzemy czekac kilka godzin poniewaz zwieksza sie ryzyko zakarzenia. W celu chlodzenia uzywamy chlodnicy. Musimy to zrobic szybko aby uzyskac tzw. cold breake ale o tym pozniej. Starajmy sie nie pluskac brzeczka kiedy jest ciepla. Jezeli jest juz odpowiednio schlodzona, mozemy pluskac aby ja napowietrzyc (tlen bedzie potrzebny dla drozdzy w celu mnozenia sie). Kolejna rzecza sa drozdze.

Dzielimy je na drozdze gornej fermentacji i dolnej fermentacji. Gorna fermentacja odbywa sie od okolo 17*C do 25*C */- 1*C. Idealna temp. to 21*C. Dolna fermentacja to okolo 12*C. Liczby te moga sie roznic, poniewaz mamy rozne drozdze. Wazna rzecz: temp. brzeczki nie moze bardzo sie roznic anizeli temp. miejsca w ktorym bedzie sie odbywac fermentacja. Zazwyczaj jest to do 10*C. Im temp. jest bardziej podobna tym lepiej.

Ok. Jezeli robimy piwo gornej fermentacji schladzamy brzeczke do okolo 25*C/23*C dodajemy drozdze i napowietrzmy brzeczke. Pojemnik mozemy przykryc, zalozyc rurke filtracyjna i to wszystko.

Jezeli robimy lagera, brzeczka trzeba schlodzic do okolo 10*C i wtedy dac drozdze typu lager.

Drozdze najczesciej trafiaja do nas w formie suchej. Nalezy je namoczyc w cieplej wodzie na min. 20 minut przed zadaniem (dodaniem do brzeczki). Mozemy rowniez robc startery ( o tym pozniej).

W sumie to na tyle...na razie.


środa, 2 września 2009

ROBIENIE PIWKA CZESC I


hej. witam wszystkich po malej przerwie. W ostatnim poscie obiecalem, ze napisze jak zaczac robic wlasne piwo. Podawalem rowniez skladniki na piwo zywiec (albo cos bardzo podobnego do zywca). Chodzi o to, ze nigdy nie bedzie mozliwe zrobienie w 100% tego samego. Zawsze bedzie ono podobne, ale nie do konca. Dlaczego? Ot chocby dlatego, ze browary uzywaja drozszych odmian drozdzy. Poniewaz moga uzyskac znacznie lepsza wydajnosc z maszingu itp itd. Ale nie to jest istotne. Istotne jest samo robienie piwa i chec. Tak wiec do dziela.

Wszystko czego uzywamy przed gotowaniem nie musi byc dezynfekowane. Podczas gotowania temperatura zdezynfekuje brzeczke.W skladnikach mamy:

4.1 kg slod pilzenski
0.23 gr slodu monachijskiego

Czyli slod pilzenski stanowi wiekszosc zasypu natomiast slod monachijski jest slodem specjalnym. Niektore slody specjalne mozna tylko wymoczyc w goracej wodzie lub mozna robic maszing razem z glownym slodem. Robic maszing czyli:

wsypac slod do mash tuna (niebieska lodowka tutrystyczna) i zalac woda o temp. 67*C. Dokladnie wymieszac (ale nie przesadzic) i odstawic na okolo 90 min. Podczas tych 90 min temperatura musi byc taka sama. Warto dodatkowo zaizolowac pojemnik Sa przepisy gdzie nalezy stosowac przerwy. Ale o tym pozniej. Ok tak wiec mamy zalany slod po 90 minutach. Po pierwszych 30 min warto sie upewnic czy temperatura jest nadal taka sama. Po 90 min. nastepuje tzw. sparging czyli wyplukiwanie slodu. Odkrecamy kurek i zbieramy ciesz. Pierwszy litr nalezy odlac do masz tuna. Jest metny i zawiera osad. Nalezy uwazac aby w ten sposob nie zniszczyc warstwy slody, ktora jest naturalnym filtrem. Zanim ziarno calkowicie wyschnie i zanim zobaczymy ziarno wystajace spod wody nalezy dolewac wode o temp. 80*C. W tym momencie ciecz jest slodka i zawiera cukier. To wlasnie ten cukier beda sporzywac drozdze dajac nam CO2 i alkohol jako efekt uboczny. Z calym procesem spargingu nie nalezy sie spieszyc. Powinnismy darzyc aby trwal ponad godzine.

cdn..............